2015年新派英语第四册小学四年级上册第3单元水平测试题

更新时间:2023-02-08 22:40:04 阅读: 评论:0

2015新派第四册第3单元水平测试Listening Part 60%Name________________ Class ________________ Mark___________I.听录音,把你听到的单词圈起来。 1X10=10 1.juice   soda    salad 2.pears   peaches   apples    3.soup    rice    salt4.carrots  beans    celery 5.salad    eggs   fries 6.any  some   many 7.sugar   salt  sweet 8.orange    lemon    onion 9.piece   package   carton 10.ice cream  hamburgers  spaghetti II.听录音,选择你所听到的句子 1X5=5 (  )1.A.Is there any apple juice?     B.Are there any apples? (  )2.A.How much did they cost?     B.How much money do we have? (  )3.A.Do we have any peaches?     B.Do we have any pears? (  )4.A.Is the soup good or bad?     B.Is there any carrots? (  )5.A.How much money did you spend?     B.How much money do you have? III.去野餐时,他们带了什么?听录音,勾出他们所带的食物。10% bread (   )   chee (   )   eggs (    ) bananas (   )   apples (   )   lettuce (    ) tomatoes (   )   chicken (   )   cakes (    ) cookies (   )   juice (   )   milk (    ) IV. 听录音, 找答句。10% (   )1. A.Five dollars    B.Five thirty. (   )2. A.I’d like a hamburger and fries.    B.I don’t want any olives. (   )3. A.Yes, I do.  B.No, we don’t. (   )4. A.We want some pears and some oranges. B.We have some apples and peaches. (   )5. A.Yes, there is some soup.    B.Yes, there are some carrots. V.根据录音内容填空。10%NumberItemCostTotal cost____ bags__________$ 1.05 a bag ____ cupice cream_________ each _____ jars_________________ a jar VI.把食物和价钱连起来。5% 1. lettuce   Five dollars. 2. chicken  Two dollars and twenty-five cents 3. soda  Sixty cents 4. ice cream    Eighty-nine cents 5. Spaghetti    Two dollars and twenty-nine cents VII.听录音完成句子。10%  cents  would  dollars  some  any  noodles  peaches  much  pear  someA: Good morning. What do you want to order? B: I’ d like a ____________ and some __________, plea. C: How about you?  A: I’d like __________ fries and _________________. C: Sorry we don’t have___________ fries. What do you have left? A: We have _____  hamburgers and sandwiches.  ________ you like some? C: OK. How ___________ does that cost? A: Fifteen ____________ and ten ______________. Writing 40%I.在下列单词中,请圈出不同类的. 5% 1. milk  water   juice   olives 2. peach    pear   apple   celery 3. inct    worm  flea  spider 4. syrup    salt    sugar   nail 5. lettuce   tomato  fish    bean II.读一读,填空,每个单词只能用一次. 10% bottle  cup  bunch  piece  carton  head  can  bag  dish  spoon    1.a _____________ of grapes   2.a. _________ of yogurt 3.a_____________ of sugar    4.a __________ of milk 5.a _____________ of spaghetti   6.a __________ of onions 7.a____________ of pie  8.a __________ of lettuce 9.some ____________ of pop   10.a __________ of apple juice III.Choo the best answer. 选择填空。15% 1.(    ) There ____ any rice in the bowl.  A. are   B. is  C. isn’t   D. aren’t 2.(    ) There _____ many apples on the tree last year.  A. have been  B. were  C. are  D. is 3.(    ) How many boys _____ there in Class One? A. be  B. is   C. are  D. was 4.(    ) I ate some ____ for dinner yesterday.  A. milk    B. apple juice    C. noodle  D. spaghetti 5.(    ) Roberto ____ into his chair after he put the grocery list on     the refrigerator.  A. sit  B. sat  C. droped  D. dropped 6.(    ) The hungry man _______ a nail and put it into a pot.  A. knocked on   B. took out  C. asked for  D. boiled 7.(    ) The restaurant _____ have any food Liz likes.  A. didn’t   B. don’t  C. doesn’t  D. not 8.(    ) What would you like? ---- ______ some fries.  A. I’d like  B. I like  C. I eat  D. I want to 9.(    ) How much did that cost? --- _______ five dollars and forty-five cents.  A. That is  B. That’s  C. That were  D. That was 10.(   ) Do we have any ______? --- No, we don’t. We need to buy some.  A. lettuces  B. chees    C. peach  D. chocolate syrup  IV.请把下面的做法排好正确的顺序 4% (  1 ) Buy some fruits and get a knife.  (   ) Add some juice and sugar into the bowl.  (   ) Mix them and then eat. (   ) Cut the fruits into small pieces.  (   ) Then put them into a bowl.  V.仔细阅读短文,然后按要求回答问题。6% Yesterday was Lily’s birthday. Her mother wanted to make fruit salad for her. But they didn’t have any peaches, bananas or strawberries. Her mother went to the supermarket. She had 10 dollars. The peaches cost 3 dollars and ten cents. The bananas cost 3 dollars and 20 cents. The strawberries cost 2 dollars and 40 cents. (    )1. How much did Lily’s food cost?  A.It costs eight dollars and venty cents. B.It is ten dollars. C.It costs eight dollars and eighty cents. (    )2. How much money did she have when she went to the super market?  A. $20   B. ¥10    C. $10 (   )3. How much money did she have left(剩下)?  A. Eight dollars and venteen dollars. B. One dollar and thirty cents. C. One dollars and thirteen cents.

本文发布于:2023-02-08 22:40:04,感谢您对本站的认可!

本文链接:https://www.wtabcd.cn/fanwen/fan/89/556474.html

版权声明:本站内容均来自互联网,仅供演示用,请勿用于商业和其他非法用途。如果侵犯了您的权益请与我们联系,我们将在24小时内删除。

标签:上册   英语   测试题   单元   第四册
相关文章
留言与评论(共有 0 条评论)
   
验证码:
推荐文章
排行榜
Copyright ©2019-2022 Comsenz Inc.Powered by © 专利检索| 网站地图